středa 20. března 2013

Zdravá výživa - recepty, jidelníčky - poučme se z historie


Zdravá výživa na počátku 20. století
Ve městech se pokračovalo v tradicích české měšťanské kuchyně, která se pozvolna stávala dostupnou i pro méně zámožné vrstvy a šířila se i na venkov. V jídelníčku převládá maso hovězí, vepřové a kuřecí. O zdravé výživě hovořit nelze. Běžná strava je plné tuků a těžkých příloh. Sádlo je jedinným dostupným tukem. V období 1.světové války se objevuje nedostatek potravin a špatná organizace zásobování a obyvatelstvo často hladoví. Vzácná je jakákoliv strava. Úbytek bílkovin a vitamínu ze stravy zanechává na obyvatelstvu těžké následky. Za 2. světové války je skladba potavin značně omezená, ale celkem dobře funguval přídělový systém a tak nenastal hlad mezi obyvatelstavem.

Situace ve zdravé výživě od roku 1949 do roku 1989
V těchto čtyřiceti letech se výrazně zlepšilo zásobování potravinami. Výrazně se zvýšila produkce obilovin, především pšenice. Rychle stoupala spotřeba cukru a živočišných tuků, mírně rostla spotřeba i rostlinných tuků. Ve výrobě masa se především zvýšila produkce masa vepřového, k čemuž výrazně přispívali i drobní chovatelé na venkově. Subtropické a tropické plodiny, se dovážely jen v omezeném množství, byl omezen dovoz mořských ryb. Strava byla chudá na vitamín C, vitamín A, vápník, železo (u žen), vlákninu a vodu (hlavně u žen a dětí). Jídelníček se stal dosti jednotvárným a strava málo pestrou. Na jídelníčku tvoří nezastupitelnou část vlastně vypěstované potraviny. Stava je stále velice těžká, přesto nejsou běžné dostupné potraviny obsahující rychlé cukry nebo nezdravé tuky. Obezita je stále spíše výjmečná. U mužů je největším problémem nadměrná konzumace piva.
Jaké přípravky na hubnutí pomáhají?
Zdravá výživa dnes
Se zdravou výživou souvisí zdravý životní styl, který napomáhá k prevenci civilizačních chorob, ale i třeba chřipek a nachlazení v období epidemie. Stačí dodržovat určité návyky jako je například: pitný režim, pobyt na čerstvém vzduchu, otužování, dostatek pohybu i odpočinku, příjem vitamínů atd.

Důležité mimo jiné je jíst pravidelně, jíst pestrou stravu (ovoce, zeleninu, cereálie, obilniny, maso, ryby, drůbež, mléčné výrobky a tuky a oleje), udržovat zdravou tělesnou váhu, mít radost ze života. Rovnice: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít, známá z ČT 1, velmi dobře vystihuje zdravý životní styl. Cukr a sůl používejte s mírou. Cukr (včetně medu a melas) má hodně kalorií a podporuje kazivost zubů. Sůl hraje určitou roli při vzniku vysokého tlaku, zadržuje tekutiny, což zase souvisí s předmenstruačním syndromem, s křečovými žílami, hemoroidy a s tvorbou ledvinových kamenů. Jezte dostatek čerstvě zeleniny a ovoce každý den, dodáte tělu vitamíny, minerály, vlákninu. Správně vyživený organismus je štíhlý, zdravý, plný energie a ve skvělé kondici.


Zdroj: http://www.zdravavyziva.cz/

1 komentář:

  1. A co říkáte na zelený ječmen a jeho účinky? Nedávno jsem na něj přišel, Googlil jsem si zelený ječmen účinky a překvapilo mě, jak univerzální přírodní produkt to je. Jen mě teda trochu odrazuje ta chuť, o které se hodně lidí baví. Mám celkově problém s hořkými věcmi a bojím se, že bych to nedal. :(

    OdpovědětVymazat